21 02 2008

TURŞUNUN FAZLASI KANSERE YOL AÇIYOR!..

 

 

TURŞUNUN FAZLASI KANSERE YOL AÇIYOR!..
 Uzmanlara göre turşu, sirke gibi tuzlu ve asitli gıdalar gereğinden fazla tüketildiğinde mide dokusuna zarar vererek kansere yol açıyor.26 Ekim 2005 Çarşamba 05:00Sirke ve turşunun mide kanserine yol açtığı yönünde uyarılarda bulunan MD Anderson Kanser Hastanesi uzmanları, kanser riskini düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenmenin azalttığını vurguladı. Günde en az yarım saat egzersiz yapmanın kanser riskini azaltacağını söyleyen International Hospital Onkoloji Direktörü Prof. Dr. Faruk Aykan "Obezite ile kanser arasında çok yakın bir ilişki var" diye konuştu. Tıbbi Onkoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Haluk Onat ise, sirke, turşu, konserve gibi tuzlu gıdaların çok fazla tüketildiğinde mide duvarının yapısını bozduğunu, bunun da mide kanserine yol açtığını söyledi. Onat "Ancak bu gıdalar direk kanser yapmıyor. Midedeki koruyucu tabakanın yapısını bozarak, kansere ortam hazırlıyor" dedi. MD Anderson Hastanesi'nin nin onkologlarından Dr. Jay Garold, Dr. MaccySurface ve Dr. Rena Sellin tarafından yapılan açıklamada da doymuş yağ oranı yüksek yiyeceklerin kanserojen olduğu, sirke ile turşunun da mide kanserine yol açtığı bildirildi.


TİBET YOGASI VE AKUPUNKTUR
Kansere yakalanma riskini sadece diyet yaparak yüzde 30-40 oranlarında düşürmenin mümkün olduğunu savunan uzmanlar, "Sebze ve meyveye dayanan Akdeniz diyeti kanser riskini hayli düşürüyor" dedi. Kansere karşı yoga ve akunpunktur gibi alternatif yöntemlere de sıkça başvurulduğunu kaydeden onkologlar, "Hastalar böylece doğru nefes alıp vermeyi öğreniyor ve kanser hastalarının en büyük sorunu olan uyku bozukluğunun önüne geçiliyor. Akupunktur kemoterapi tedavisine de çok yardımcı oluyor. İlacın daha etkili olmasını sağlıyor. Hasta tedavinin neden olduğu sıkıntılardan daha az etkileniyor" diye konuştu.


AZI KARAR ÇOĞUZARAR
Turşu, sirke, kızartma, konserve ve çok yağlı yiyecekleri yasak besinler kategorisine dahil eden ABD'li onkologlar, fındık, somon ve ton balığı gibi soğuk su balıkları ve selenyum açısından zengin domatesin ise kanser riskini azalttığını belirtti. İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yılmaz Büyükuncu da, "Her turşu yiyen, sirke içen kanser olacak diye bir şey yok. Ancak aşırıya kaçarsanız mide mukozasını tahriş edebilirsiniz" dedi. Alternatif tıp uzmanı Dr. İlhami Güneral ise kanser iddialarının doğru olmadığını belirterek, "Midesinde yara olan bir insan için turşu risktir. Ama normal sindirim sistemi olan bir insan için hiçbir şey ifade etmez" diye konuştu.


/SABAH

19
0
0
Yorum Yaz